Log4.plAktualności Polski Gaz wzmacnia eksport
AKTUALNOŚCI
Polski Gaz wzmacnia eksport (2011-05-12)
Polski Gaz – jeden z kluczowych ogólnopolskich dystrybutorów gazu płynnego (LPG) – rozpoczął realizację kontraktu ze spółką z międzynarodowej grupy specjalizującej się w dystrybucji gazu płynnego. Umowa dotyczy realizacji w terminalu Polskiego Gazu w Sosnowcu tranzytowych przeładunków LPG przeznaczonego na eksport do Czech, Słowacji, Austrii, Niemiec i Węgier. Współpraca ma charakter długoterminowy.
W ramach nowego kontraktu Polski Gaz będzie realizował przeładunek LPG na ponad 3,5 tysiąca ton miesięcznie. O nawiązaniu współpracy zdecydowało: położenie terminalu w Sosnowcu – bezpośrednio przy linii hutniczej szerokotorowej (LHS) z dostępem do torów europejskich, a także jego możliwości technologiczne i status celno-akcyzowy. Z puntu widzenia kontrahenta zaletą terminalu Polskiego Gazu było także posiadanie własnych torów odstawczych umożliwiających postój znacznej ilości cystern kolejowych, a także wieloletnie doświadczenie spółki w realizacji umów przeładunkowych na podobną skalę.
- Nowy kontrakt jest już realizowany przez terminal w Sosnowcu. Oczekujemy, że w kolejnych miesiącach współpraca w zakresie przeładunku gazu płynnego w tranzycie do krajów Europy Środkowej i Zachodniej będzie się rozwijać. W związku z tym, zamierzamy realizować inwestycje w rozbudowę infrastruktury, która pozwoli na zwiększenie wolumenów przeładunku realizowanych dla naszych partnerów – powiedział Paweł Bielski, prezes Polskiego Gazu. Polski Gaz prowadzi także rozmowy w sprawie sprzedaży gazu płynnego do odbiorców hurtowych na terenie Niemiec, Czech i Słowacji. Umowy będą realizowane również za pośrednictwem terminalu w Sosnowcu, który położony jest 100 km od z granic z każdym z tych krajów. Punkt ten posiada dostęp do toru szerokiego, prowadzącego od dostawców z Kazachstanu i Rosji 400 km w głąb terytorium Polski.
- Rozmowy z odbiorcami z Niemiec, Czech i Słowacji są na finiszu. Szacujemy, że zostaną zakończone w maju, a dostawy ruszą już w czerwcu tego roku – dodaje Paweł Bielski. Polski Gaz działa od 1999 roku, w obszarze hurtowej i detalicznej sprzedaży gazu płynnego. Należący do spółki punkt przeładunkowy w Sosnowcu jest największym terminalem kolejowym w Europie Środkowo-Wschodniej, którego optymalne zdolności przeładunkowe wynoszą 1000 ton dziennie. Spółka konsekwentnie inwestuje w dalszy rozwój jednostki. Terminal w Sosnowcu ma status składu podatkowego oraz miejsca uznanego przez Urząd Celny, co pozwala na dokonywanie przeładunku gazu w tranzycie.
Pod koniec kwietnia 2011 roku Polski Gaz zmienił formę prawną ze spółki z o.o. na spółkę akcyjną. Przekształcenie rozszerza spektrum możliwości finansowania strategii rozwoju, nakierowanej na istotny wzrost zakresu działalności podmiotu.
Polski Gaz
Foto Polski Gaz


